KONTAKTY
ZBOŽÍ V AKCI
Možná jste to zaznamenali, že posledních pár let prochází Česko vlněnou renesancí. Mnoho pletařek a háčkařek opouští od příze z umělých materiálů a dává přednost přírodním vláknům, nejčastěji ovčí vlně (v závěsu za ní je bavlna, alpaka a hedvábí). Pletení a háčkování se stává opět koníčkem mladých lidí, ne jen babiček (ale určitě ještě často slyšíte: Pletení? Snad nejsem ještě tak stará, na to bude čas v důchodu :-)). Internet se hemží maminkami, které uhačkují dítku nádhernou, k outfitu ladící čepičku. A u té jedné čepky to většinou nezůstane, protože u háčku nebo jehlic můžete "vypnout", odpočinout si od každodenních starostí a vytvořit něco, co má kousek z Vás. Velmi často potkáte stejně spřízněné duše, naladěné na stejnou klubíčkovou vlnu a už si můžete předávat zkušenosti a rady. Není to jen o tvoření, ale z velké části i o sdílení.
(foto: Lionbrand)
Možná by si někdo mohl říct, že nemá smysl plést. Stačí zajít do nejbližšího obchodního domu a výběr svetru Vám zabere celé odpoledne. Nabídka je opravdu rozmanitá. Asi každá z nás si koupila svetřík, který se po pár měsících nošení změnil na vytahnou onuci. Na druhou stranu, pokud byste si měli koupit svetr pletený na zakázku z přírodních vláken, tak se dostanete na částku, kterou je málokdo ochotný zaplatit. A přesně v tomto místě je prostor pro vlastní tvořivost. Uplést si dokonalý svetr podle vlastních představ. Jedno je jisté - za kvalitní přízi si musíte trochu připlatit. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech, např. velkovýrobce x malá rodinná firma, výrobní proces s podílem ruční práce x plně automatizovaný provoz atd.). Ale věřte, že najdete to pravé :-) Pro inspiraci můžete kouknout sem :-)
(zdroj: britishwool.org.uk)
V mnoha zemích se vlněnému průmyslu daří o mnoho lépe, např. Velká Británie má sdružení British wool, které podporuje produkci a odbyt ovčí vlny (pokud mrknete na etiketu u našich klubíček od West Yorkshire Spinners, tak tam tuto ikonku uvidíte). Nebo Austrálie, Nový Zéland a Velká Británie mají svojí Campaign for wool. U nás v Česku je velká část vlny vyhozená nebo se vykupuje za tak málo, že se to skoro nevyplatí. Ale i zde se snad brzy bude blýskat na lepší časy. Předení a zpracování ovčí vlny zažívá malý boom a je tu i báječná skupina přadlenek, která tomu dává duši. Většina čekých oveček má sice vlnu hrubší, protože jde o masná plemena, ale zato kobereček utkaný z jejich vlny Vám udělá obrovskou službu. Každá vlna je dobrá, jen ji musíte umět správně využít!
A jak to máte Vy? Dáváte přednost přírodním vláknům? Podle čeho si vybíráte svůj materiál k tvoření?